Urządzenia klimatyzacyjne dzielimy ze względu na budowę.

Klimatyzatory typu monoblok: Klimatyzator przenośny składa się z pojedynczej jednostki w której znajduje się parownik, skraplacz, sprężarka oraz cała reszta oprzyrządowania. Zasada działanie tego urządzenia jest taka sama jak urządzenia z dwoma jednostkami, Lecz gorące powietrze transportowane na zewnątrz jest rurą którą umieszcza się w oknie, lub podłącza do kanału wentylacyjnego. Urządzenia te są głośne ze względu na to, że sprężarka znajduje się w pomieszczeniu którym się znajdujemy i ochładzamy.

Klimatyzatory typu Split: są najbardziej popularnymi urządzeniami. Składają się z dwóch jednostek wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostki robocze połączone są ze sobą linią chłodniczą zwaną freonową – jest to para rur miedzianych w izolacji umożliwiających przepływ czynnika chłodniczego i instalacją elektryczną odpowiadającą za zasilanie i komunikacje jednostek.


Klimatyzatory typu multi-split: zbudowane są tak samo jak klimatyzatory split, różnica polega na możliwości podłączenia do jednej jednostki zewnętrznej wielu jednostek wewnętrznych. Stąd nazwa Multi Split czyli wiele, kilka jednostek wewnętrznych.

W przypadku klimatyzatorów typu split i multi-split możliwe są następujące rozwiązania montażowe:

klimatyzatory ścienne (split): idealnie nadaję się do naszego domu, charakteryzują się dużą wydajnością i cichą pracą, a jednocześnie dobrą ceną. Są bardzo popularne, a przez to oferta modeli i dodatkowa automatyka (np. zdalne piloty) jest bardzo rozbudowana. Możliwe jest umieszczenie klimatyzatora ściennego w dowolnym pomieszczeniu.

klimatyzatory przypodłogowo-podsufitowe: przypominają kształtem i budową nowoczesny grzejnik, jednocześnie mogą być instalowane we wnękach. Dzięki możliwości instalowania ich (wbrew nazwie) w dowolnym miejscu mogą być dobrym rozwiązaniem tam, gdzie inne klimatyzatory nie mogą zostać zainstalowane.

klimatyzatory kasetonowe: instaluje się w konstrukcji sufitu podwieszanego. Klimatyzatory te umożliwiają równomierne rozprzestrzenianie powietrza od punktu centralnego (kasetonu) – dzięki temu lokalizacja wewnętrznej jednostki jest praktycznie dowolna. Klimatyzator tego typu jest najczęściej stosowany w pomieszczeniach biurowych, sklepach, salonach i punktach usługowych, gdzie ważna jest estetyka.

klimatyzator kanałowy: umożliwia jednoczesne klimatyzowanie kilku pomieszczeń, kierując do nich powietrze o odpowiednich parametrach (za pomocą odpowiednich kanałów). Temperatura nawiewanego powietrza ustawiana jest jako średnia ze wszystkich pomieszczeń, a powietrze rozprowadzane jest bardzo dokładnie i równomiernie.